
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 630 mV |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 120 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Accuracy | 2 % |
| Quiescent Current | 800 nA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$0.87006
Ext.Price$0.87006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.87006 | $0.87006 |
| 10 | $0.54625 | $5.46250 |
| 25 | $0.46076 | $11.51900 |
| 50 | $0.40973 | $20.48650 |
| 100 | $0.36435 | $36.43500 |
| 300 | $0.32407 | $97.22100 |
| 500 | $0.28825 | $144.12500 |
| 1000 | $0.26417 | $264.17000 |
| 3000 | $0.24259 | $727.77000 |
| 5000 | $0.22277 | $1113.85000 |
